E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Covid-19

OBSH shumë pak ka besim te vaksinat kineze

Ekspertët e OBSH-së kanë shprehur “besim shumë të ulët” tek të dhënat që ka ofruar prodhuesi shtetëror kinez i ilaçeve Sinopharm, lidhur me rrezikun e efekteve të rënda anësore, që shkakton tek disa pacientë vaksina e saj kundër COVID-19,...

Bota i dërgoi ndihma milionëshe Indisë: Por, pse ato nuk po arrijnë tek ata që kanë më së shumti nevojë?

Ndërsa kriza indiane e coronavirusit doli jashtë kontrolle muajin e kaluar, dhjetëra vende premtuan ndihmë. Respiratorët, furnizimet me oksigjen dhe ilaçet antivirale filluan të mbërrinin javën e kaluar, ku shumë imazhe kanë treguar ndihma masive duke u shkarkuar në aeroportin...

Mbi 550 mijë të vaksinuar në Shqipëri

Në Shqipëri është tejkaluar numri i 550 mijë të vaksinuarve. Lajmin e ka dhënë ministrja e Shëndetësisë në Shqipëri, Ogerta Manastirliu, përmes një postimi në rrjetet sociale. Sipas saj fushata e vaksinimit nuk ndalet në çdo cep të vendit. “Vaksinimi nuk ndalet...

Çun Lajçi tregon atë që po përjeton ne spital: Mjerim kur po shkoj në tualet, hetoni ato miliarda që erdhën në emër të shëndetësisë...

Aktori i njohur shqiptar, Çun Lajçi, është duke u përballur me virusin COVID-19. Ai është duke u trajtuar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, dhe aktualisht ndodhet në repartin e pulmologjisë. Aktori i njohur ka publikuar në rrjetin social Facebook disa...

Për ardhjen e 4,680 vaksinave Pfizer, Zemaj: Miqësia me Austrinë është e veçantë

Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka thënë se ardhja e 4,680 vaksinave të Pfizer, është lajm i mirë. Ai tutje shtoi se çdo vaksinë është e mirëseardhur. “Gjatë vizitës zyrtare në Vjenë, në takim me ministrin federal të Shëndetësisë, z. Rudolf...

Sejdiu: Mbi 60 për qind e mjekëve janë vaksinuar kundër COVID-19

Kryetari  i Odës së Mjekëve të Kosovës, Pleurat Sejdiu, ka bërë të ditur se mbi 60 për qind e stafit shëndetësor, që janë në përballje me pandeminë COVID-19 janë vaksinuar deri tani. Sejdiu bëri të ditur se edhe me kontigjentin...

MSH del me njoftim rreth vaksinave, tregon detaje se kush do të vaksinohet nesër

Rreth pesë mijë doza të vaksinës së kompanisë Pfizer të cilat i janë ndarë Kosovës nga Bashkimi Europian si pjesë e pakos së ndihmës që BE u ka bërë vendeve të Ballkanit Perëndimor kanë arritur sot në Kosovë. Ministria e...

Bie numri i të infektuarave me Covid-19, 74 gjatë 24 orëve e 4 të vdekur

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 1.312 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i...

4,680 vaksina Pfizer arrijnë sot në Kosovë, donacion nga BE

Sot në Kosovë pritet që të arrijnë 4680 dozat e para të vaksinës anti-COVID të llojit Pfizer. Këto vaksina janë pjesë e kontingjentit të 95 mijë vaksinave Pfizer që Bashkimi Evropian do t’i sjellë në Kosovë. Kështu kanë konfirmuar nga...

Francë, mësimi vazhdon në shkolla, udhëtime në vend

Procesi mësimor po mbahet serish në shkollat e mesme franceze dhe qeveria ka hequr ndalimin e udhëtimit në familje si pjesë e një plani për të lehtësuar gradualisht masat kundër COVID-19. Francezët tani lejohen të lëvizin më shumë se 10...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...