E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Covid-19

Të mërkurën pritet të arrijnë mbi 62 mijë vaksina të AstraZeneca në Kosovë

Gjatë kësaj jave saktësisht të mërkurën, në Kosovë pritet të arrijnë edhe 62 mijë e 400 doza të vaksinës AstraZeneca. Ky kontingjent i vaksinave do të arrijë në Kosovë përmes “Gavi COVAX”, e cila është një aleancë globale që ka...

Gastronomët paralajmërojnë protesta në rast se nuk lehtësohen masat anti-Covid

Kryetari i Shoqatës së Gastronomëve, Petrit Kllokoqi, ka paralajmëruar protesta në rast se nuk lehtësohen masat për parandalimin e transmetimit të koronavirusit, derisa ka kërkuar vaksinim sa më të shpejtë, në mënyrë që të lejohen aktivitetet e gastronomisë. Kllokoqi, nëpërmjet...

Konfirmohen 97 raste të reja me COVID-19 dhe pesë raste të vdekjes

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.112 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i...

Policia vazhdon patrullimin për respektim të masave anti-COVID

Zyrtarë policorë të Kosovës dhe inspektorë të Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinës (AUV) po vazhdojnë të patrullojnë për të ofruar rend dhe siguri publike, por edhe për të zbatuar vendimet e institucioneve në drejtim të parandalimit të përhapjes së...

Mbi 26 mijë qytetarë marrin vaksinat antiCOVID në Kosovë, MSH thotë se brenda disa ditësh vijnë vaksinat tjera

Më 29 mars Kosova ka nisur vaksinimin e qytetarëve me vaksinat antiCOVID, ku fillimisht janë vaksinuar profesionistët shëndetësor, grup-mosha mbi 85 vjeç dhe personat që kanë sëmundje kronike. 24 mijë doza të vaksinës AstraZeneca, Kosova kishte pranuar më 28 mars...

Në mungesë te vaksinave, qytetari nga Prishtina krijon një filter në Instagram, i cili menjëherë bëhet viral në vendin tonë

Të shumtë kanë qenë filterat e krijuar gjatë pandemisë së coronavirusit në mediat e ndryshme sociale. Mirëpo, së fundmi një fiter u krijua edhe nga shqiptari nga Kosova, Dardan Ibrahimi, i cili njihet në Instagram me emrin @sabri_fejzullahu. Ai këtë filter...

Gjermania heq Shqipërinë nga lista e vendeve me rrezik

Gjermania ka hequr Shqipërinë nga lista e vendeve me rrezik, pas përmirësimit të situata epidemiologjike, sipas një raporti të Institutit ”Robert Koch” Në njoftimin e këtij instituti thuhet se Shqipëria nuk konsiderohet më si zonë me rrezik, raporton ATSh. ”Rajonet që...

Policia dhe inspektorët vazhdojnë kontrollet e përbashkëta

Policia e Kosovës edhe këtë mbrëmje së bashku me inspektorët e Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinës (AUV) kanë vazhduar patrullimet për zbatim të masave anti-COVID-19. Me këtë rast Policia ka apeluar tek të gjithë qytetarët që të respektojnë masat në...

Britani: Mpiksjet e gjakut pas marrjes së AstraZeneca janë më të zakonshme te gratë

Agjencia Rregullatore e Medikamenteve dhe Kujdesit Shëndetësor Britanik (MHRA) njoftoi sot se ka disa prova që mpiksjet e pazakonta të gjakut të lidhura me vaksinën kundër COVID-19 AstraZeneca ndodhin më shumë te gratë sesa te burrat, duke shtuar se...

Studimi më i madh për Pfizer: Mbron mirë, por ekziston një ndryshim midis një dhe dy dozave

Deri më sot, studimi më i madh i efikasitetit të Pfizer/BioNTech kundër coronavirusit në popullatën e përgjithshme tregoi se vaksina ofronte më shumë se 95 për qind mbrojtje dhe në të njëjtën kohë tregoi se kjo mbrojtje bie ndjeshëm...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...