E mërkurë, 14 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Covid-19

Komisioneri Evropian: Pasaportat COVID do të përdoren deri në fund të pandemisë

Certifikatat dixhitale jeshile ose pasaportat COVID do të përdoren derisa Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) të deklarojë fundin e pandemisë, tha Komisioneri Evropian i Drejtësisë, Didier Reynders. Ai gjithashtu theksoi se këto pasaporta COVID do të jenë gjithashtu në gjendje...

Norvegjia i dhuron 300 respiratorë Kosovës, Maqedonisë së Veriut dhe Moldavisë

Qeveria norvegjeze do t’iu dhurojë 300 respiratorë Kosovës, Maqedonisë së Veriut dhe Moldavisë. Më 31 mars të vitit të kaluar, Norvegjia kishte vendos për mbyllje totale shkaku i pandemisë. Atëbotë, kryeministrja Erna Solberg kishte njoftuar se kanë porositur 1000 respirator...

Policia e Kosovës shton kontrollet

Policia e Kosovës po vazhdon zbatimin e masave anti-COVID. Me qëllim të parandalimit të përhapjes së pandemisë Covid-19 dhe zbatimit të masave që kanë për qëllim ruajtjen e shëndetit publik, Policia e Kosovës me njësitet e saja policore po vazhdon...

SHBA rekomandon ‘pauzë’ për vaksinat kundër COVID-19 të Johnson&Johnson, pas raportimeve për mpiksje të gjakut

Agjencitë shëndetësore amerikane kanë rekomanduar shtetet që të ndalojnë administrimin e vaksinës së coronavirusit Johnson&Johnson, pasi raportet për mpiksje të rrallë dhe të rëndë të gjakut u shfaqën në gjashtë gra. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për...

116 pacientë me COVID-19 të shtrirë në Klinikën Infektive në QKUK

Në Klinikat e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe në spitalet e përgjithshme po trajtohen 902 pacientë. Kështu bëhet e ditur nga raporti i Shërbimit Spitalor Klinik-Universitar i Kosovës (ShSKUK). Nga ShSKUK tregojnë se 735 raste janë të konfirmuar me...

60 milionë euro për vaksina anti-COVID dhe pajisje të tjera mjekësore

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar nismën për negocimin e marrëveshjes kornizë së kredisë ndërmjet Kosovës dhe Bankës Zhvillimore të Këshillit të Evropës për financimin e projektit "Reagim Emergjent ndaj COVID-19", përmes të cilës do sigurohen...

QKUK: Kemi shtretër dhe hapësira të mjaftueshme për trajtimin e pacientëve me Covid

Zyra për medie e Shërbimit Spitalor  Klinik dhe Universitar të Kosovës, njofton se është arritur të krijohen hapësira të mjaftueshme për trajtimin e pacientëve që kanë nevojë për spitalizim në klinikat e QKUK-së. “Përveç Klinikës Infektive, janë krijuar hapësira me...

OBSH: Pandemia është në fazën më kritike

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të hënën se trajektorja e pandemisë së coronavirusit tani “po rritet në mënyrë eksponenciale”, me më shumë se 4.4 milionë raste të raportuara gjatë javës së fundit. Maria Van Kerkhove, udhëheqëse teknike e agjencisë për...

Konjufca falënderon Norvegjinë për angazhimin lidhur me sigurimin e vaksinave për qytetarët e Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, sot ka pritur në takim ambasadorin e Norvegjisë, Jens Erik Grondahl. Ambasadori Grondahl, uroi kryeparlamentarin Konjufca për detyrën e re në krye të Kuvendit të Kosovës. Me këtë rast ai shprehu gatishmëri për...

Zëdhënësi i Qeverisë thotë se fluksi i qytetarëve për në Shqipëri s’ka lidhje me masat

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu ka thënë se fluksi i kësaj fundjave drejt Shqipërisë, sado që mund të jetë ndikuar, nuk është shkaktuar nga masat kundër COVID-19, të vendosura nga 7 prilli, e as nuk shpjegohet plotësisht...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Madonna, 62 vjeç, sa më e vjetër aq e mirë duket!

Madonna i bëri adhuruesit të ndiheshin mjaft të hutuar, ndërsa ngarkoi një varg fotosh në llogarinë e saj në...