E hënë, 6 Shkurt, 2023
No menu items!
spot_img

Covid-19

Në Pediatri, tre fëmijë të shtrirë me COVID-19

Në Klinikën e Pediatrisë së QKUK-së, janë duke u trajtuar tre fëmijë të infektuar me coronavirus. Fëmijët e infektuar me COVID-19 janë pranuar për trajtim para dy ditësh. E  në mesin e tyre është edhe një foshnje 6 muajsh. Mjekja kujdestare,...

Ka shenja të hershme që tregojnë se njerëzit e vaksinuar mund të jenë në gjendje ta transmetojnë variantin Delta sikurse ata të pavaksinuar

Ka shenja të hershme që tregojnë se njerëzit që janë vaksinuar kundër COVID-19, mund të jenë në gjendje të transmetojnë variantin Delta aq lehtë sa njerëzit e pavaksinuar, thanë shkencëtarët nga Shëndeti Publik i Anglisë (PHE) të premten. Sipas medieve të...

Gjermania planifikon ofrimin e dozës së tretë të vaksinës kundër COVID-19, nga muaji shtator

Gjermania planifikon të fillojë të ofrojë dozën përforcuese të COVID-19 – apo dozën e tretë – për të moshuarit dhe personat në rrezik nga 1 shtatori, sipas një draft dokumenti të parë nga AFP të dielën, derisa shqetësimet rriten...

Vaksina ruse ‘Sputnik V’, problemi më i ri i Italisë

Italia po mundohet të shtojës më shumë numrin e të vaksinuarve në vend, ku nuk mungojnë fushatat për të sensibilizuar veçanërisht të rinjtë me skeptikë. Por, si paradoks, ka mijëra, të vaksinuar që mund të jenë përjashtuar në pjesën më...

Masa të reja shkaku i coronavirusit – Udhëtarët duhet të tregojnë njërin prej këtyre dokumenteve për të hyrë në Gjermani

Nga kjo fundjavë, të gjithë udhëtarët që shkojnë në Gjermani do të duhet të tregojnë dëshmi të imunitetit ndaj COVID-19, gjegjësisht një certifikatë vaksinimi apo se ishte infektuar më parë, shkruan sot gazeta gjermane “Spiegel”. Plani i fundit, i përfshirë...

Joe Biden: 100 dollarë kush vaksinohet ose rikthehen masat për të pavaksinuarit

Miliona punëtorë federalë në SHBA do t’iu kërkohet të verifikojnë se janë vaksinuar kundër coronavirusit ose përndryshe përballen me vendosjen e detyrueshme të maskës, testimin javor, distancimin dhe rregulla të tjera të reja, njoftoi të enjten administrata e presidentit...

Cila vaksinë është më e pranuara për udhëtimet ndërkombëtare – AstraZeneca e para, Pfizer e dyta

Nisja e udhëtimeve ndërkombëtarë pa probleme është mbase treguesi më i mirë nëse jemi kthyer vërtet në ndonjë formë të normalitetit. Numri i fluturimeve ndërkombëtare për turizëm ra me 74 për qind në vitin 2020 krahasuar me 2019. Deri më tani,...

Izraeli pritet të fillojë me testimin e kapsulës kundër coronavirusit

Mes rasteve në rritje nga coronavirusi, të nxitura nga varianti Delta, Izraeli po përgatitet të fillojë provat e para klinike të një ‘vaksine’ orale kundër COVID-19, që mund të ndihmojë në rritjen e aksesit ndaj vaksinave në të gjithë...

Ministria e Shëndetësisë thotë se është rritur interesimi për vaksinim kundër COVID-19

  Nga Ministria e Shëndetësisë thonë se interesimi për vaksinim është rritur edhe pasi edhe kanë lehtësuar mundësitë për të caktuar një takim. “Procesi i vaksinimit të qytetarëve në masë me vaksinën kundër COVID-19 ka një intensitet të shtuar. Është rritur...

“Tepër, tepër vonë” – Mjeku amerikan thotë se pacientët para se të vdesin kërkojnë që të vaksinohen kundër COVID-19

Ajo që qeveria amerikane po e quan “pandemia e të pavaksinuarve” po shfaqet në mënyra të dhimbshme pasi disa e kuptojnë tepër vonë se dëshirojnë të ishin vaksinuar, sidomos pas shfaqjes së variantit Delta. Të paktën 99 për qind e...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...