E premte, 15 Janar, 2021
No menu items!

Çaji i shëndetit, përbërësit e të cilit i kemi në çdo familje

Duhet lexuar

Rimëkëmbja ekonomike – ndahen 3 milionë euro për sektorin e gastronomisë, rriten pensionet për tre muaj

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se në mbledhjen e Qeverisë është marrë vendim se si...

Zgjatet orari i lëvizjes për qytetarët, për gastronominë dhe qendrat tregtare

Qeveria e Kosovës ka miratuar propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë për lehtësimin e masave antiCovid. Në vendimin e marrë nga...

Kamionët nga Kosova nuk po lejohen të futen në Serbi, transportuesit po pësojnë humbje të mëdha

Serbia nuk po lejon kompanitë transportuese nga Kosova që të hynë në territorin e saj me tabelat me regjistrimin...

Stina e dimrit është stina e ftohjeve më të shpeshta dhe e gripave të cilët na bëjnë të ndihemi jo rehat sidomos në këtë kohë pandemie. Sa herë që sëmuremi, shtëpinë e mbushim me barëra shumica e të cilëve nuk kanë efekt.

Tani po ju tregojmë një detaj të cilin e kanë përdorur qysh në kohët e mëhershme e për të cilin do na falënderoni pasi të ketë sukses. Është ky një çaj i cili pregaditet në shtëpi e që përbërësit e tij patjetër se gjenden në çdo familje.

Përgaditja e çajit nga qepa është me efekt të shkëlqyeshëm kundër gripit dhe ftohjes që zakonisht i fitojmë në stinën e dimrit. Na nevojitet, një tenxhere mesatare, lëvorja e 2 qepëve të mesme, dhe 400 ml ujë. Lëvoret e qepëve vendosen në tengjere e pastaj u hidhet uji dhe e tëra çka duhet të bëjmë, ta lëmë të zihet për rreth 25 minuta deri sa të arrijë ngjyrën e kuqrremtë. Pasi të zihet, kulloni çajin nga tenxherja në shishe qelqi të cilat mund t’i mbyllni me kapak, ndërsa lëvoret e qepës nuk ju duhen më. Për shkak të shijes që dikujt nuk i pëlqen, mund t’i hidhni një copë limon në filxhanin tuaj dhe 1 lugë mjaltë për ta ëmbëlsuar. Efekti do të jetë i njëjtë!

Rekomandohet ta pini 2-3 herë në ditë.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

- Advertisement -

Lajmet e fundit

Rimëkëmbja ekonomike – ndahen 3 milionë euro për sektorin e gastronomisë, rriten pensionet për tre muaj

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se në mbledhjen e Qeverisë është marrë vendim se si...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -
Enable referrer and click cookie to search for pro webber