E premte, 1 Korrik, 2022
No menu items!
spot_img

Bitcoin po bëhet monedha e dytë zyrtare në El Salvador

Duhet lexuar

spot_img

Presidenti i El Salvadorit, Nayib Bukele njoftoi përmes një video-mesazhi në një konferencë të Bitcoinit në Miami, se do të miratojë projekt-ligjin që kriptovalutat t’i legalizojë në kombin e Amerikës Qendrore.

Presidenti 39-vjeçar e karakterizoi atë si një ide që mund ta ndihmonte El Salvadorin të ecte përpara.

“Javën tjetër do t’i dërgoj Kongresit një projekt-ligj që do ta bëjë Bitcoin një valutë ligjore në El Salvador”, tha Bukele,

“Në planin afatshkurtër kjo do të gjenerojë vende pune dhe do të ndihmojë në sigurimin e përfshirjes financiare për mijëra jashtë ekonomisë zyrtare dhe në planin afatmesëm dhe afatgjatë ne shpresojmë që ky vendim i vogël të mund të na ndihmojë ta shtyjmë njerëzimin të paktën pak në drejtimin e duhur”, shtoi ai.

Bukele shtoi se qeveria do t’u japë “qëndrim të përhershëm sipërmarrësve të kriptove”.

Ndryshe, dollari amerikan është monedha zyrtare e El Salvadorit. Rreth një e katërta e qytetarëve të vendit jetojnë në Shtetet e Bashkuara dhe vitin e kaluar, megjithë pandeminë, ata dërguan në shtëpi më shumë se gjashtë miliardë dollarë në dërgesa.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo