E hënë, 8 Mars, 2021
No menu items!

Biden do të ofrojë 4 miliardë dollarë për fushatën globale të vaksinimit kundër COVID-19 në vendet e varfra

Duhet lexuar

Si t’i largoni lëvozhgat në mënyrë të përsosur nga një vezë

Një përdorues i TikTok zbuloi një hile të vezëve. Bëhet fjalë për pastrimin e një veze të zier. Lëvozhgat janë gjithmonë...

LDK konfirmon: Lutfi Haziri dhe Lumir Abdixhiku kandidatë për kryetar të partisë

Lidhja Demokratike e Kosovës ka konfirmuar se në takimin e kryesisë së kësaj partie sot, Lutfi Haziri dhe Lumir...

Legjenda e futbollit e thotë publikisht se dëshiron të jetë trajner i Barcelonës

Klubi i Barcelonës dje u bë me president të ri. Joan Laporta do ta udhëheq katalunasit në vitet e...

Presidenti amerikan Joe Biden do të njoftojë një mbështetje prej 4 miliardë dollarësh amerikanë për aleancën globale të vaksinave të njohur si COVAX, që synon të ndihmojë vendet e varfra të vaksinojnë popullsinë e tyre, sipas një zyrtari të lartë të administratës.

Sipas mediave të huaja, Biden do të bëjë zotimin gjatë takimit virtual të së premtes me anëtarët e G7.

Siç thuhet më tej, Shtëpia e Bardhë ka në plan të lëshojë 2 miliardë dollarë menjëherë dhe të përdorë 2 miliardë dollarë të dytë si levë për të bërë që vendet e tjera të pasura të kontribuojnë në përpjekjen globale të vaksinimit, sipas zyrtarit të administratës.

Paratë do të vijnë nga fondet e ndara tashmë nga Kongresi për përpjekjet ndërkombëtare të vaksinimit dhe nuk do të ndikojnë në fushatën e administratës së Biden për të vaksinuar amerikanët, tha zyrtari.

Administrata e Biden tha këtë javë është në rrugën e duhur për të vaksinuar çdo të rritur amerikan deri në korrik.

Ndryshe, Administrata e ish-presidentit Donald Trump kishte refuzuar të merrte pjesë në COVAX.

Por Sekretari i Shtypit i Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, u tha gazetarëve të enjten se administrata e Biden ishte e përkushtuar për të punuar përmes COVAX për të siguruar që ka shpërndarje të drejtë të vaksinave dhe fondeve në të gjithë botën.

COVAX planifikon të japë fillimisht më shumë se 330 milionë doza vaksinash në gjysmën e parë të vitit 2021, duke mbuluar mesatarisht 3.3% të popullsisë totale të 145 vendeve pjesëmarrëse.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Si t’i largoni lëvozhgat në mënyrë të përsosur nga një vezë

Një përdorues i TikTok zbuloi një hile të vezëve. Bëhet fjalë për pastrimin e një veze të zier. Lëvozhgat janë gjithmonë...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -