E premte, 15 Janar, 2021
No menu items!

BE-ja kërkesë Kosovës: Të miratohet buxheti nga ky Kuvend

Duhet lexuar

Rimëkëmbja ekonomike – ndahen 3 milionë euro për sektorin e gastronomisë, rriten pensionet për tre muaj

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se në mbledhjen e Qeverisë është marrë vendim se si...

Zgjatet orari i lëvizjes për qytetarët, për gastronominë dhe qendrat tregtare

Qeveria e Kosovës ka miratuar propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë për lehtësimin e masave antiCovid. Në vendimin e marrë nga...

Kamionët nga Kosova nuk po lejohen të futen në Serbi, transportuesit po pësojnë humbje të mëdha

Serbia nuk po lejon kompanitë transportuese nga Kosova që të hynë në territorin e saj me tabelat me regjistrimin...

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, që e çon Kosovën në zgjedhje, ka ardhur edhe reagimi i parë i Bashkimit Evropian.

Një zëdhënës i BE-së në Bruksel është shprehur se BE-ja “ka marrë në dijeni” vendimin e Kushtetutës, por pret botimin e plotë të këtij vendimi. Gjithsesi është shprehur se “u takon tash institucioneve të Kosovës që të bëjnë hapat e ardhëm përkatës në përputhje me vendimin”, ka thënë një zëdhënës i BE-së.

“Bashkimi Evropian do të vazhdojë të angazhohet me të gjithë në Kosovë për të promovuar agjendën e integrimeve Evropiane dhe reformat e nevojshme”, thuhet më tej në këtë reagim të këtij zëdhënësi.

Ajo që vërehet është edhe kërkesa e BE-së që Kosova sa më shpejt ta miratojë buxhetin për vitin 2021.

“Është posaçërisht e rëndësishme që buxheti për vitin 2021 të miratohet dhe kalohet nga kjo përbërje e Kuvendit sa më parë që të jetë e mundur”, ka thënë një zëdhënës i BE-së.

Burimet e BE-së thonë se në këtë kohë krize, kur edhe shtetet tjera e kanë të vështirë të përballen me pandeminë dhe krizën ekonomike që e ka shkaktuar ajo, mosmiratimi i buxhetit do ta rëndonte edhe më shumë situatën në Kosovë dhe do ta bënte edhe më të vështirë përballjen me këto pasoja.

Prandaj presin që tash, kur duket se u ka ardhur fundi spekulimeve se a do të shkohet apo jo në zgjedhje, të ketë një unitet politikë së paku për ta kaluar buxhetin.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

- Advertisement -

Lajmet e fundit

Rimëkëmbja ekonomike – ndahen 3 milionë euro për sektorin e gastronomisë, rriten pensionet për tre muaj

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se në mbledhjen e Qeverisë është marrë vendim se si...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -
Enable referrer and click cookie to search for pro webber