E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

‘Basic Instinct’ i vitit 1992 restaurohet nё 4K nga Studiocanal

Duhet lexuar

spot_img

Studiocanal ka porositur restaurimin me teknologjinё 4K të trillerit erotik të Paul Verhoeven tё 1992 ‘Basic Instinct’, i cili do të dalë gjthandej.

Filmi u restaurua nga viti 2019 deri nё 2020 nga origjinal negativ 35mm dhe ёshtё mbikëqyrur nga vetë regjisori, me disa materiale bonus nga protagonistёt e filmit Sharon Stone dhe Michael Douglas.

Versioni i restauruar së shpejti do të nisë në Francë në mënyrë teatrale, përmes banderolës Carlotta dhe nëpёr shtëpi më 16 qershor. Filmi do të dalë gjithashtu në kinematë në Australi dhe Zelandën e Re më 17 qershor, pasuar nga një shfaqje teatrale në SHBA qё do tё trajtohet nga Rialto Pictures.

Studiocanal gjithashtu do të nisë filmin në botimet Ultra HD, Blu-Ray, DVD dhe Steelbook në Mbretërinë e Bashkuar në 14 qershor; Gjermania më 17 qershor, Australia më 7 korrik dhe Zelanda e Re më 14 korrik.

Së bashku me restaurimin, Studiocanal ka dhënë gjithashtu një dokumentar të vetëm, “Basic Instinct, Sex, Death & Stone”, i cili u shfaq premierë në TV Francez në dhjetor dhe po u shitet globalisht transmetuesve.

Dokumentari, i krijuar nga Studiocanal, TMC dhe Rockyrama, përfshin intervista ekskluzive dhe anekdota personale të kapura në 2019 dhe 2020 me Verhoeven, Stone, Douglas, redaktorin Frank J. Urioste, shkrimtarin Joe Eszterhas dhe kinematografin Jan de Bont.

Duke folur për procesin e gjatë të restaurimit, menaxheri i projektit Studiocanal Sophie Boyer tha se ekipi në Hiventy Laboratory vuri re një problem me negativin që u përdor në fillim. “Ne shpejt kuptuam se negativët korrespondonin me versionin e shkurtër të filmit” dhe se “disa shkrepje nga skenat më erotike u censuruan në Shtetet e Bashkuara”.

“Ne shkuam për të kërkuar këto shkurtime: negativet e tyre ishin zhdukur, por ne i gjetëm ato në inter-negative. Falë kësaj, ne ishim në gjendje të rivendosim versionin e plotë të filmit, versionin e vetëm që Paul Verhoeven dëshironte të ishte restauruar,” shpjegoi Boyer.

SourceVariety
spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img