E martë, 2 Mars, 2021
No menu items!

Audi e re elektrike provoi të jetë më e shpejtë se Formula 1

Duhet lexuar

Si të ndaheni me partnerin në formën më perfektë

T’i japësh fund një marrëdhënieje është e vështirë, sidomos kur të duhet edhe të përballesh me personin. Që ta...

Jo thjesht fjalë, Hysaj drejt PSG-së

Tashmë duke se koha e tij në Serie A përfundoi. Kontrata e Elseid Hysaj me Napoli do të skadojë...

Uji i ngrohtë dhe banane, kombinimi perfekt për mëngjes

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës por shumë njerëz shpesh nuk kanë kohë të mjaftueshme për të...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Audi ka vendosur të tregojë se sa e shpejtë është risia e saj elektrike e sapo zbuluar.

Gara e shpejtësisë midis Audi dhe Formula 1 ishte mjaft interesante. Pas timonit të Audi GT është Nico Rosberg, ndërsa Formula E drejtohet nga Lucas Di Grassi.

Nuk ka nevojë të harxhojmë fjalë për prirjen e Rosberg për shpejtësi dhe posaçërisht për makinat elektrike, por ia vlen të përsëritet se ai është një adhurues i madh i Rimac. Një nga arsyet është se ai e kuptoi që veturat elektrike sportive i japin përvojën më të afërt me atë të Formula Një.

Dhe e-tron GT me mbi 600 kuaj fuqi me dy motorë elektrikë arrin 100 km/orë në 3.3 sekonda dhe nuk heq dorë deri në 250 km/orë. Vlera të respektueshme, apo jo.

Audi tani përballet me një veturë të tillë të Formula 1.

Me pak më shumë se 335 kuaj fuqi dhe një peshë minimale, duhen rreth 3 sekonda për të arritur 100 km/h. Interesante, dueli nuk zhvillohet në kushte ideale. Moti i ftohtë dhe reshjet e shiut sigurisht nuk shkojnë krah për krah me makinat elektrike që nuk mund të tregojnë maksimumin e tyre.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Si të ndaheni me partnerin në formën më perfektë

T’i japësh fund një marrëdhënieje është e vështirë, sidomos kur të duhet edhe të përballesh me personin. Që ta...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -