E shtunë, 31 Korrik, 2021
No menu items!
spot_img

Audi do të ndalojë prodhimin e veturave me naftë dhe benzinë në vitin 2026

Duhet lexuar

spot_img

Sipas Sueddeutsche Zeitung, CEO i Audis. Markus Duesmann u bëri të ditur drejtuesve të tjerë të kompanisë se shkëputja nga puna e modelit të motorit SUS do të hynte në fuqi deri në vitin 2026.

Interesante, ky raport tregon se që nga ky vit, Audi nuk do të ofrojë as modele hibride.

Është e qartë, kjo qasje dhe elektrifikimi i përshpejtuar janë pjesë e planit dhe strategjisë së përgjithshme të Volkswagen Group, e cila është mjaft radikale në krahasim me qasjen e markave të tjera gjermane si BMW dhe Mercedes, raporton autocar.

Edhe pse ata tashmë kanë disa modele elektrike, strategjia e tyre ende mbështetet në motorët me djegie të brendshme, dhe ata janë të bindur se kjo do të jetë rasti për një periudhë edhe më të gjatë.

Për shkak të disponueshmërisë së dobët të mineraleve të rralla të përdorura në bateri, BMW shqetësohet se modelet elektrike do të jenë akoma më të shtrenjta se modelet konvencionale dhe nuk planifikon të ndalojë aspak zhvillimin e motorëve SUS.

Në çdo rast, është e sigurt që dekada e ardhshme do të jetë një pikë kthese për industrinë e automobilave, dhe mbetet të shihet se kush bëri lëvizjet e duhura në kohën e duhur.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Zjarri në malet e Rugovës është lokalizuar por ende nuk është shuar, Policia apel qytetarëve të jenë të kujdesshëm

Policia e Kosovës, KFOR-i me helikopterë, Forca e Sigurisë së Kosovës dhe njësitë tjera relevante janë në Shtupeq të...

Më shumë artikuj si kjo