E diel, 7 Gusht, 2022
No menu items!
spot_img

Arsyeja pse disa njerëz nuk zgjohen me alarmin e parë

Duhet lexuar

spot_img

Kur bëhet fjalë për zgjimin në mëngjes, ekzistojnë dy lloje njerëzish – ata që ngrihen në alarmin e parë dhe madje edhe para tij, dhe ata që vazhdojnë rregullisht të flenë pavarësisht zhurmës shurdhuese.

Këta të tjerët, edhe nëse e dëgjojnë alarmin, e kanë të vështirë t’i rezistojnë vonesës së tij.

Pse disa njerëz duken të papajtueshëm me alarme dhe a ka ndonjë mënyrë për të shmangur vonesat e vazhdueshme? Nëse nuk e dëgjoni fare alarmin, me siguri i përkisni grupit të me gjumë të thellë.

Një studim i ritmeve të trurit dhe gjumit të qëndrueshëm ka treguar se individët që flenë më shumë gjatë një nate të qetë, mund të tolerojnë më shumë zhurmë gjatë një nate tjetër, më pak të qetë.

Sidoqoftë, një mori faktorësh të tjerë gjithashtu mund të shkaktojnë gjumë të thellë, disa prej tyre ua sjellim më poshtë:

Rutina e gjumit

Cilësia dhe sasia e gjumit mund të jetë fajtor për problemet tuaja, veçanërisht nëse nuk keni një rutinë të rregullt për gjëra të tilla si puna me turn. Kur nuk flini tetë orët e rekomanduara, krijohet një “borxh” i gjumit që duhet të shlyhet. Fjetja në një kohë që nuk është në përputhje me orarin tuaj natyror të gjumit mund të jetë gjithashtu problematike. Ata që janë “zogj të natës” nga natyra, kryesisht qëndrojnë zgjuar gjatë natës dhe flenë më gjatë në mëngjes. Kur alarmi bie veçanërisht në orët e hershme, ata janë në një fazë më të thellë të gjumit sesa ata që kanë shkuar në shtrat më herët.

Shëndeti juaj

Disa kushte mjekësore mund ta bëjnë të vështirë për disa njerëz që të zgjohen në mëngjes. Këto përfshijnë, për shembull, frikë gjatë gjumit, ecje në gjumë dhe apnea e gjumit. Të gjitha këto mund të shkaktojnë probleme së bashku me ilaçe të tilla si bllokuesit beta dhe pilulat e gjumit. Shëndeti mendor gjithashtu duhet të merret parasysh. Një nga simptomat e zakonshme të depresionit është gjumi i tepërt. Njerëzit që janë në depresion mund të jenë gjithashtu shumë të shqetësuar ose letargjik për një gjumë të mirë.

Kur më në fund bien në gjumë, u kanë mbetur vetëm disa orë deri në mëngjes, për këtë arsye ata dëgjojnë me lehtësi alarmin. Në mënyrë të ngjashme, si stresi ashtu edhe ankthi mund të çojnë në mungesë të gjumit dhe më pas në mungesë motivimi për t’u ngritur nga shtrati. Nëse e keni gjithnjë e më të vështirë të ngriheni nga shtrati, merrni parasysh të kontaktoni një profesionist të shëndetit mendor.

Dhe tani që i dini arsyet pse vononi alarmin çdo mëngjes, lind pyetja se si të mos e flini shumë. Disa gjëra mund t’ju ndihmojnë:

Ndërtoni një rutinë më të mirë

Shkuarja në shtrat dhe ngritja në të njëjtën kohë çdo ditë, do ta bëjë më të lehtë që të zgjoheni në mëngjes dhe të filloni ditën. Përveç kësaj, jo vetëm që qëndrueshmëria në gjumë dhe zgjim do t’ju ndihmojë të bini në gjumë më lehtë, por edhe cilësia e gjumit do të përmirësohet.

Sigurisht, mund t’ju duhet të mësoni të flini më herët, por mbani në mend se shumica e njerëzve kanë nevojë për 7-9 orë gjumë për të funksionuar normalisht. Nëse është një problem shëndetësor që e bën të vështirë për të fjetur dhe zgjuar, këshillohuni me një mjek.

Përmirësoni higjienën e gjumit

Një dietë e ekuilibruar, pirja e ujit dhe ushtrimet e rregullta mund të ndihmojnë në gjumin e mirë, dhe kur të afrohet mbrëmja, përpiquni të shmangni kafeinën dhe të zgjidhni aktivitete relaksuese siç është leximi i një libri, në vend që të përdorni pajisje që lëshojnë dritë blu si telefona të zgjuar dhe tablet.

Motivimi për tu ngritur nga shtrati është një mënyrë tjetër e shkëlqyeshme për të shmangur fjetjen e alarmit. Organizoni kafen tuaj në mëngjes me një mik apo koleg, gjeni një vend ku mund të bëni stërvitjen tuaj në mëngjes, rregulloni mëngjesin me partnerin tuaj, shkruan KP.

Ndryshoni alarmin

Nëse ende e keni të vështirë të zgjoheni nga tingulli i një alarmi, mund t’ju duhet një telefonatë më inovative për zgjim. Ekspertët rekomandojnë gjithashtu që përveç zërit të ri, pajisja që përdorni si alarm duhet të vendoset brenda mundësive të armëve në mënyrë që të ngriheni fizikisht për ta fikur. Si përfundim, nga aktiviteti natyror i trurit te problemet e shëndetit mendor, ka shumë faktorë që mund të çojnë në probleme zgjimi.

Por me mbështetjen e duhur mjekësore, një orar optimal të gjumit dhe një pajisje që do të jetë ndihmësi juaj në mëngjes, ju mund të ndryshoni zakonet tuaja të gjumit dhe të merrni atë duke mos humbur thirrjen më të rëndësishme të zgjimit.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo