E diel, 28 Shkurt, 2021
No menu items!

Antibiotikët/ Çfarë kurojnë dhe cilat janë gabimet që duhet të shmangim në përdorimin e tyre?

Duhet lexuar

Marina Vjollca shfaqet tërheqëse në fotosesionin e ri, thekson gjoksin e formësuar

Prezantuesja shqiptare, Marina Vjollca, gjithmonë di si të tërheq vëmendjen e fansave të saj. Përmes tipareve të bukurisë dhe linjave...

Kurti “mes dy zjarresh”, Netanyahu e fton të hapë ambasadën në Jerusalem e Erdogani ta shmangë

Presidenti i Turqisë, Reccep Tayyip Erdogan, i ka kërkuar kandidatit për kryeministër, Albin Kurtit, ta shmangë vendimin për hapjen...

25 mijë euro për një aplikues – Prokuroria me audio dhe video për ryshfetin në rastin “Subvencionet”

Në dosjen e prokurorisë me audio dhe video dëshmohet se fermerët janë detyruar të japin deri në 30 mijë...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Në një intervistë të cilën e kanë zhvilluar emisioni “Rreze Dielli” me farmacisten Erina Hila, për të folur për antiobikët, çfarë janë dhe si mund të përdoren ato:

“Përdorimi antibiotikëve është një ndër terapitë kryesore të përmirësimit dhe përdorimit shumë të gjerë nga patologji nga më të ndryshmet dhe kur ata duhen janë të pazëvendësueshëm por e rëndësishme është të mos mbipërdoren sepse arrihet në fitimin e rezistencës ndaj antibiotikëve, prandaj edhe mjekët nuk abuzojnë me dhënien e tyre” tha ajo.

Por çfarë është antibiotiku?

Antibiotiku është një bar i cili pëdoret për trajtimin e sëmundjeve të shkaktuara nga infeksionet bakteriale, domethënë sëmundje që shkaktohen nga bakteret. Këta antibiotikë shfrytzojnë mekanizma jetësorë të bakterit duke I frenuar ato , duke frenuar zhvillimin e mëtejshëm të bakterit dhe zhdukjen e infeksionit. Ato përdoren që në infeksionet banale në një plagë të zakonshme, një prerje apo një djegie e vogël e deri tek infeksionet kërcënuese për jetën, meningitet etj.

Çfarë duhet të kemi parasysh në një mjekim me antibiotikë, dhe cilat janë gabimet që duhet të shmangim?

“Një kurim me antibiotikë kur fillohet pavarësisht se përmirsohesh duhet çuar deri në fund, është e domosdoshme, kur e ka gjykuar mjeku që ti je për tu trajtuar me antibiotikë doza duhet të jetë shumë e saktë që mos të bëhen gabime sidomos në pediatri kur përdorim antibiotikë për fëmijët.” tha farmacistja Erina Hila.

Ndërsa përsa i përket diskutimeve të fundit sipas të cilave përdorimi i antibiotikëve për Covid-19 duhet shmangur pasi nuk ndikojnë në përmirësimin e shëndetit ajo u shpreh se kjo gjë është e vërtetë sepse ato janë barna që ndikojnë vetëm tek bakteret:

“Nuk kanë asnjë efekt tek viruset, si tek virusi stinor si dhe tek Covid që është virus si dhe tek shumë viruse të tjera” përfundoi ajo

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Marina Vjollca shfaqet tërheqëse në fotosesionin e ri, thekson gjoksin e formësuar

Prezantuesja shqiptare, Marina Vjollca, gjithmonë di si të tërheq vëmendjen e fansave të saj. Përmes tipareve të bukurisë dhe linjave...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -