Ballina Sport Amerika mbyllet edhe një herë - duke zgjedhur aktualitetin mbi pretendimet e...

Amerika mbyllet edhe një herë – duke zgjedhur aktualitetin mbi pretendimet e rreme të Trump

- Advertisement -

(CNN) Ndërsa Presidenti Donald Trump fiksohet për shpresat e tij të rizgjedhjes në flluskën e tij të Shtëpisë së Bardhë, udhëheqësit shtetërorë dhe lokalë po kthejnë furishëm hapjen e shteteve që ai kërkoi, gjë që e ktheu Amerikën në pikën më të madhe të koronavirusit në botë. Ndërsa dhomat e urgjencës mbusheshin dhe virusi e shpejtonte marshimi i pamëshirshëm në të gjithë shtetet jugore dhe perëndimore, Trump kapi trillimin se e keqja tashmë ka mbaruar: “Ne kishim nevojë ta mbyllnim; tani po e hapim”, deklaroi Presidenti për sistemin financiar në Shtëpinë e Bardhë, duke përshëndetur vetë përsëri për të shpëtuar “dhjetëra miliona jetë”. Ndërsa rrethanat e reja të sëmundjes arrijnë 60,000 në ditë në të gjithë vendin, shumë udhëheqës, së bashku me ata që mbështetën metodën agresive të Trump, tani kanë pak zgjedhje për t’i dhënë përparësi shkencës mbi politikën, duke lënë Presidenti në kërkim të kontaktit me aktualitetin. Në Teksas, Kryetari i Komunës Demokratike të Hjustonit, Sylvester Turner propozoi një mbyllje dy-javore, disa ditë pasi Guvernatori Republikan Greg Abbo tt ngriti mundësinë e masave shtesë të rrepta pasi lëshoi ​​një mandat sportiv maska ​​që ofendoi ortodoksinë konservatore. West Virginia referohet si koha kalon nëpër bare brenda qarkut më të goditur. Në Kaliforni, Guvernatori Demokratik Gavin Newsom urdhëroi mbylljen e të gjitha vendeve të ngrënies shtëpie, kantinat e verës, teatrot e filmave, kopshtet zoologjike, muzetë dhe mbylli të gjitha baret. Los Angeles dhe San Diego deklaruan se të rinjtë e tyre do të fillonin vitin e ri shkollor vetëm në internet. Oregon ndaloi mbledhjet e më shumë se 10 individëve brenda për shkak të një “ngritje alarmante” të rrethanave Covid-19 brenda shtetit. KFC frymëzoi franshizat në Florida, Teksas, Oklahoma dhe Kaliforni për të ndaluar darkën në shërbim. Florida, e cila të Shtunën vendosi dokumentin për çdo shtet në njohuri ditore për infeksionet e reja, tani ka rrethana ekstra Covid-19 sesa të gjitha tetë kombet e plota. Imazhi është i një kombi që po fillon të mbyllet edhe një herë në kundërshtim me Pretendimet triumfuese të Presidentit megjithatë mashtruese {se një} “tranzicion në madhështi” është nën qasjen. Kufizimet e vendosura në qytete kaq gjigante si Houston dhe Los Angeles mund të vendosin përsëri ringjalljen mahnitëse brenda sistemit financiar muajin e fundit. Faktorët modestë pozitivë të punës, të trumbetuar nga Presidenti, mund të kalojnë në humbje të përhershme të punës. Në vërejtje ka më shumë të ngjarë të zemërojë Trump, i cili po shqetësohet për shtypin e Dr. Anthony Fauci, drejtori i Institutit Mbarëkombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive bëri atë që trishtueshëm duke u shndërruar në një nivel të dukshëm: hapjet e shpejta kanë shkaktuar një katastrofë. “rathershtë mjaft e qartë – dhe ne të gjithë e dimë këtë nga kombet në të gjithë botën – se kur ndani individë trupërisht, me qëllim që të mos lejoni që virusi të transmetojë … të gjithë e dimë që jemi në gjendje ta provojmë këtë nëse mbyllemi “, deklaroi Fauci në një uebinar të Kolegjit të Stanfordit për Medikamente.” Ne nuk u mbyllëm plotësisht – dhe kjo është arsyeja pse, pasi u ngritëm , ne filluam të ktheheshim poshtë, pas së cilës ne u ngritëm në një fazë që ishte në të vërtetë mjaft e tepruar – rreth 20,000 infeksione në ditë, “deklaroi Fauci. “Pastaj, ndërsa filluam të rihapim, ne po shohim valët që po shohim tani, ndërsa komunikojmë, në Kaliforni … në Arizona, në Teksas, në Florida dhe në një numër shtetesh të ndryshme.”

- Advertisement -
- Advertisement -

Stay Connected

16,985FansaPëlqeje
2,458NdjekësitNdjek
61,453AbonentëAbonohu

Must Read

Amerika mbyllet edhe një herë – duke zgjedhur aktualitetin mbi pretendimet e rreme të Trump

(CNN) Ndërsa Presidenti Donald Trump fiksohet për shpresat e tij të rizgjedhjes në flluskën e tij të Shtëpisë së Bardhë, udhëheqësit shtetërorë...
- Advertisement -

India has closed its railways for the first time in 167 years. Now trains are being turned into hospitals

Bangalore, India (CNN)When Prime Minister Narendra Modi imposed a nationwide lockdown on March 25, Indian Railways took the unprecedented move of suspending...

Coronavirus: Quarantined Italian village turned into human laboratory

Could a tiny hilltop village in Italy help us solve some of the mysteries around coronavirus? Last week, the...

China To End Lockdown Of Most Of Coronavirus-Hit Hubei Province

A supermarket worker was spat at by a customer attempting to stockpile Pot Noodles while another was told: "I hope you get...

Related News

Amerika mbyllet edhe një herë – duke zgjedhur aktualitetin mbi pretendimet e rreme të Trump

(CNN) Ndërsa Presidenti Donald Trump fiksohet për shpresat e tij të rizgjedhjes në flluskën e tij të Shtëpisë së Bardhë, udhëheqësit shtetërorë...

India has closed its railways for the first time in 167 years. Now trains are being turned into hospitals

Bangalore, India (CNN)When Prime Minister Narendra Modi imposed a nationwide lockdown on March 25, Indian Railways took the unprecedented move of suspending...

Coronavirus: Quarantined Italian village turned into human laboratory

Could a tiny hilltop village in Italy help us solve some of the mysteries around coronavirus? Last week, the...

China To End Lockdown Of Most Of Coronavirus-Hit Hubei Province

A supermarket worker was spat at by a customer attempting to stockpile Pot Noodles while another was told: "I hope you get...

Italy records 683 coronavirus deaths in a day

A supermarket worker was spat at by a customer attempting to stockpile Pot Noodles while another was told: "I hope you get...
- Advertisement -