E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Aktorja amerikane Mae West u dënua me dhjetë ditë burg për shfaqjen e saj

Duhet lexuar

spot_img

Pikёrisht mё 19 prill tё vitit tё largёt 1927, aktorja amerikane Mae West (në foto) u dënua me dhjetë ditë burg për “çoroditjen e moralit të rinisë” për shfaqjen e saj të quajtur “Seksi”.

“Seksi” është një shfaqje e vitit 1926 e shkruar nga dhe me protagoniste Mae West, e cila përdori pseudonimin “Jane Mast”. E mbajtur me skenë në Broadway, shfaqja mori vlerësime të këqija, por pati një sukses tregtar. Në fund skena u mbyll nga Policia e Nju Jorkut për shkak të veprave të saj të turpshme dhe West kaloi kohё nё burg pёr shkak tё kёsaj shfaqje.

Para se Departamenti i Policisë së Nju Jorkut të bastiste Mae West dhe kompaninë e saj në shkurt 1927 ishin luajtur 375 shfaqje. Ata u akuzuan për turpërim, pasi 325,000 njerëz e kishin parë atë, përfshirë anëtarët e departamentit të policisë dhe gratë e tyre, gjykatës të gjykatave penale dhe shtatë anëtarët e stafit të avokatit të rrethit. West u dënua me 10 ditë në një shtëpi pune në Ishullin Roosevelt (i njohur atëherë si “Ishulli i Mirëqenies”) dhe u gjobit me 500 dollarë. Publiciteti rezultoi në rritjen e famës së saj kombëtare.

Mae West, lindi si Mary Jane West më 17 gusht 1893 në Nju Jork dhe vdiq më 22 nëntor 1980 në Los Angjelos. West ishte një aktore, këngëtare, dramaturge, skenariste, komediane dhe seks simbol amerikan, karriera argëtuese e të cilës zgjati shtatë dekada. Ajo ishte e njohur për zemërgjerësinë e saj të dyfishtë dhe pavarësinë seksuale të butë dhe shpesh përdorte një zë të fortë. Ajo ishte aktive në Vaudeville dhe në skenën e qytetit Nju Jork para se të transferohej në Los Angjelos për të ndjekur karrierën në industrinë e filmit.

West ishte një nga yjet më të diskutueshëm të filmit të kohës së saj, ajo hasi shumë probleme, veçanërisht censurën. Ajo një herë pëshpëriti, “Unë besoj në censurë. Unë bëra një pasuri të madhe nga ajo.”

Ajo e fitoi famën duke bërë komedi jashtё traditave dhe audienca e epokës së depresionit e admironte atë për këtë. Kur karriera e saj filmike përfundoi, ajo shkroi libra dhe drama, dhe vazhdoi të interpretojë në Las Vegas dhe nё Mbretërinë e Bashkuar, në radio dhe televizion dhe regjistroi albume rock ‘n roll.

Në vitin 1999, Instituti Amerikan i Filmit pas vdekjes e votoi Mae West legjendën e 15-të më të mëdha të ekranit femëror të kinemasë klasike amerikane.

SourceWikipedia
spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img