E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Aktori Jack Nicholson sot feston ditёlindjen e tij e tё 83-tё

Duhet lexuar

spot_img

Pёr shkak tё famёs sё tij tё madhe prej njё aktori, nё ditёlindjen e tij kemi zgjedhur disa fakte mbi filmografinё e tij siç karakterizohet, dhe biografinё e tij gjithashtu.

Jack Nicholson, emri i vёrtetё i tё cilit ёshtё John Joseph Nicholson ka lindur më 22 prill 1937 nё New Jersey, është një nga gjashtë performuesit e vetëm që ka fituar tre çmime tё Academy Awards në kategoritë e aktrimit dhe është performuesi mashkull më i nominuar në kategoritë e aktrimit, me një total prej 12 nominimesh. Çmimet e tjera kryesore të tij konkurruese përfshijnë një çmim Grammy, tre çmime BAFTA dhe gjashtë Golden Globe.

Jack Nicholson është një aktor, regjisor, producent dhe skenarist amerikan i cili bëri debutimin e tij në film në ‘The Cry Baby Killer’ (1958). Nicholson vlerësohet gjerësisht si një nga aktorët më të mëdhenj të brezit të tij.

Ai ka luajtur nё 63 filma artistik dhe 11 televiziv. Disa nga mё tё veçuarit janё ai i vitit 1980, ku Nicholson luajti Jack Torrance në ‘The Shining’ të Stanley Kubrick. Njihet edhe për portretizimin e tij tё komunistit Eugene O’Neill në Reds (1981), Nicholson u dha çmimin BAFTA për aktorin më të mirë në një rol dytësor. Ai më pas njihet si aktori qё portretizoi Joker-in në ‘Batman’ drejtuar nga Tim Burton (1989). Në vitin 1992, ai portretizoi Jimmy Hoffa në ‘Hoffa’ të drejtuar nga Danny DeVito. Atë vit Nicholson luajti edhe nё ‘A Few Good Men’ drejtuar nga Rob Reiner. Ai bashkëpunoi përsëri me Burton në ‘Mars Attacks!’ (1996). Roli i tij i radhës në ‘As Good as It Gets’ (1997) i dha atij Akademinë për Aktorin më të Mirë. Në vitin 2006, ai luajti së bashku me Matt Damon dhe Leonardo DiCaprio në filmin ‘The Departed’, i drejtuar nga Martin Scorsese. Ai mё pas luajti përkrah Morgan Freeman në komedinë e vitit 2007 ‘The Bucket List’. Paraqitja e tij e fundit në film ishte në ‘How Do You Know’ (2010), pas së cilës ai thuhet se doli në pension për shkak të humbjes së kujtesës.

“Heeere’s Johnny!” — Jack Torrance, The Shining (Parade)

Çmimet e fituara Oscar janё pёr filmat: ‘One Flew Over the Cuckoo’s Nest’ (1976); ‘Terms of Endearment’ (1984) dhe ‘As Good as It Gets’ (1998).

Nga ana personale, ai njifet pёr afera tё shumta kohё pas kohe. Sot ai ka 6 fёmijё nga 5 partneret e tij. Nicholson ka deklaruar se fëmijët “i japin jetës suaj një rezonancë që nuk mund ta ketë pa ata … Si baba, unë jam atje gjatë gjithë kohës. Unë jap dashuri të pakushtëzuar.” Sidoqoftë, ai gjithashtu është ankuar se “nuk e pa mjaft vajzën e tij të madhe sepse po përpiqesha të bëja një karrierë”.

Nicholson është një tifoz i New York Yankees dhe Los Angeles Lakers. Ai ka qenë një mbajtës i biletave të sezonit të Lakers që nga viti 1970 dhe ka mbajtur bileta sezoni në fushë për 25 vitet e kaluara pranë stolave të kundërshtarit si në Forum ashtu edhe në Staples Center, duke munguar nё shumë pak lojëra. Nicholson dihet se jetoi si fqinj me Marlon Brando për disa vite në Mulholland Drive në Beverly Hills.

Njё nga thёniet e tij tё famshme ёshtё: Janё dy njerёz nё jetё qё duhet t’i gёnjesh: policin dhe tё dashurёn tuaj!spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img