E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Aktori i “The Addams Family” Felix Silla vdiq në moshën 84 vjeç

Duhet lexuar

spot_img

Felix Silla, një aktor i gjithanshëm, më i njohur për rolin e tij si Kushëriri Itt në “The Addams Family”, vdiq të premten pasi u ndesh me kancerin e pankreasit. Ai ishte 84 vjeç.

Miku i tij për më shumë se 40 vjet dhe ish-bashkë-ylli në “Buck Rogers in the 25th Century” të NBC, Gil Gerard njoftoi lajmin në Twitter.

“Felix vdiq vetëm disa orë më parë dhe e vetmja e mirë që mund të nxjerr nga vdekja e tij është se ai nuk vuajti më gjatë,” shkroi ai. “Do të më mungojë tmerrësisht, veçanërisht koha e bukur që kemi kaluar në kuadrot tona.

 

Silla, një banor për një kohë të gjatë në Las Vegas, peshonte vetëm 31 kg dhe ishte i gjatë vetёm 1.2 metra, sipas FOX 23 Tulsa.

Ai gjithashtu u shfaq në “Buck Rogers” si ndihmës roboti Twiki, një Ewok rrëshqitës në vitin 1983 “Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi” dhe horri Livak përkrah George Segal në filmin e vitit 1975 – vazhdimi i “The Falcon Maltese” – “The Black Bird”.

Silla lindi më 11 janar 1937 në Roccacasale, Itali dhe erdhi në Shtetet e Bashkuara në 1955 kur filloi të bënte turne me Ringling Bros. dhe Barnum & Bailey Circus, duke punuar si një artist trapezi, rrotullues dhe kalorës pa shalë, sipas Hollywood Reporter.

TMZ raportoi të premten se ai zbarkoi në Hollywood në 1962 si aktor i trajnuar, duke u shfaqur së pari në “A Ticklish Affair”, një episod i shfaqjes klasike televizive “Bonanza” dhe piloti i parë për “Star Trek: Seria Origjinale”.

Për më tepër, The Hollywood Reporter vuri në dukje punën e Silla-s në “Point Blank”, “The Kentucky Fried Movie”, “The Brood” dhe “Spaceballs” me Mel Brooks dhe Rick Moranis.

Ai ishte i njohur si një interpretues i rregullt për Sid dhe Marty Krofft në “H.R. Pufnstuf dhe Lidsville” të çuditshëm, tha Deadline të premten.

Më vonë në karrierën e tij, Silla kishte role të vogla në klasikun e trilluar shkencor të vitit 1968 “Planet of the Apes”, “Demon Seed” dhe 1984 “Indiana Jones and the Temple of Doom”.

IMDb.com citoi punën e tij tё çmuar në “The Towering Inferno”, “The Hindenburg”, “ET: The Extra Terrestrial”, “Poltergeist”, “Howard the Duck” dhe “Batman Returns”.

Silla u zhvendos në Las Vegas në 2003 dhe luajti harmonikën me kombinimin e tij origjinal, tha Hollywood Reporter. Ai ishte gjithashtu i rregullt në kongreset e tifozëve.

Silla ka jetuar me gruan e tij Sue për më shumë se 55 vjet, dhe fëmijët e tyre, Bonnie dhe Diana. Djali i tyre Michael, 45 vjeç, ndërroi jetë në mars të vitit 2020.

SourceFox News
spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img