E enjte, 4 Mars, 2021
No menu items!

Adoleshentët bëjnë zbulimin spektakolar, identifikojnë katër planetë të rinj

Duhet lexuar

Pak njerëz e kanë besuar këtë rikthim te Barcelonës: Gara për titull, finalist në Kupën e Mbretit, dhe një president afër për t’i udhëhequr

Barcelona, ​​për herë të dytë brenda një javë fitoi kundër Sevillas, duke treguar se ata janë një ekip i...

Top 10 më të votuarit në zgjedhjet parlamentare 2021

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet e zgjedhjeve të parakohshme për vitin 2021. Në këto zgjedhje, personi më i...

Këta janë 120 deputetët e legjislaturës së tetë të Kuvendit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur sot rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit. Sipas këtyre rezultateve, Lëvizja Vetëvendosje ka...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Dy adoleshentë të moshës 16 dhe 18 vjeç kanë zbuluar katër planetë të rinj që rrotullohen rreth yllit më të ndritshëm të quajtur TOI-1233 dhe janë bashkë-autorë të një punimi të botuar në “The Astronomical Journal”, raporton Forbes.

Kjo është një arritje e rrallë e cilësuar si “goditja e çmimit të parë” nga mësuesi i tyre.

 

 

Jasmine Wright , 18 vjeç dhe Kartik Pingle, 16 vjeç paguhen për katër orë punë çdo javë nga Qendra për Astrofizikën, Harvard & Smithsonian.

Wright dhe Pingle zbuluan planetët rreth një ylli të quajtur  TOI-1233, ylli më i ndritshëm i njohur dhe i ngjashëm në madhësi dhe temperaturë me Diellin tonë.

Astronomët e rinj përdorën të dhëna nga Sateliti i NASA-s (TESS), një teleskop hapësinor që kërkon planetë . Ata gjithashtu përdorën të dhëna nga teleskopët me bazë tokësore.

“Ne po shikonim për të parë ndryshime në dritë me kalimin e kohës,” tha Pigle.

“Ideja është që nëse planeti kalon yllin, ose kalon para tij, do të mbulojë yllin dhe do të ulë shkëlqimin e tij.”

“Unë isha shumë i ngazëllyer dhe shumë i tronditur,” tha Wright për zbulimin e tyre.

“Ne e dinim që ky ishte qëllimi, por për të gjetur një të vërtetë, një sistem multi-planetar dhe për të qenë pjesë e ekipit zbulues, ishte vërtet e mrekullueshme.”

Planetët kanë temperatura mesatare nga 700 gradë F (371 gradë celsius) deri në 1500 gradë F (815 gradë celsius ) dhe nuk ka gjasa të ketë jetë.

Këto planetë janë nga i njëjti disk i materies, por kanë atmosferë dhe klimë të ndryshme për shkak të orbitave jo të njëjta.

Të dy studentët kanë filluar karrierën e tyre në astronomi. Wright sapo është pranuar në një program 5 vjeçar Master në Astrofizikës në Universitetin e Edinburgut, Skoci, ndërsa Pingle planifikon të studiojnë matematikë ose astrofizikë pas diplomimit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pak njerëz e kanë besuar këtë rikthim te Barcelonës: Gara për titull, finalist në Kupën e Mbretit, dhe një president afër për t’i udhëhequr

Barcelona, ​​për herë të dytë brenda një javë fitoi kundër Sevillas, duke treguar se ata janë një ekip i...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -