E diel, 28 Shkurt, 2021
No menu items!

A prodhojnë gratë hormone mashkullore?

Duhet lexuar

Marina Vjollca shfaqet tërheqëse në fotosesionin e ri, thekson gjoksin e formësuar

Prezantuesja shqiptare, Marina Vjollca, gjithmonë di si të tërheq vëmendjen e fansave të saj. Përmes tipareve të bukurisë dhe linjave...

Kurti “mes dy zjarresh”, Netanyahu e fton të hapë ambasadën në Jerusalem e Erdogani ta shmangë

Presidenti i Turqisë, Reccep Tayyip Erdogan, i ka kërkuar kandidatit për kryeministër, Albin Kurtit, ta shmangë vendimin për hapjen...

25 mijë euro për një aplikues – Prokuroria me audio dhe video për ryshfetin në rastin “Subvencionet”

Në dosjen e prokurorisë me audio dhe video dëshmohet se fermerët janë detyruar të japin deri në 30 mijë...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Hormonet seksuale ndikojnë në pamjen e një gruaje dhe niveli jonormal i tyre përveç se ndikon drejtpërdrejt në shëndetin e organizmit (duke ndikuar në pamjen e jashtme), mund ta ul vetëvlerësimin dhe vetëbesimin e saj

Vetëvlerësimi është shumë i rëndësishëm në motivimin jetësor dhe suksesin në familje e karrierë.

Dihet që testosteroni është hormon mashkullor dhe estrogjeni është hormon femëror. Mund të duket e çuditshme, por edhe një grua, krahas hormoneve femërore, normalisht prodhon edhe hormone mashkullore, ashtu siç prodhon edhe një burrë hormone femërore.

Testosteroni është androgjen i cili luan rol në riprodhim, në rritje dhe në mbajtjen e trupit të shëndetshëm. Ky hormon te burrat prodhohet kryesisht në testikuj, kurse tek gratë e prodhojnë vezoret, gjëndrat mbiveshkore, qelizat yndyrore dhe qelizat e lëkurës.

Përgjithësisht, një grua e prodhon 1/10 deri 1/20 e sasisë së testosteronit që e prodhon organizmi i një burri, por disa gra mund të prodhojnë më shumë hormone mashkullore se sa gratë tjera.

Cili është funksioni i testosteronit në organizmin e një gruaje?

Testosteroni dhe hormonet tjera mashkullore luajnë rol të rëndësishëm në organizmin e gruas. Ndikojnë në:

– Shëndetin e eshtrave
– Gjinj
– Fertilitet (mbetja shtatzënë)
– Ciklin menstrual
– Epshin dhe kënaqësinë seksuale
– Mirëqenien e vagjinës

Organizmi i gruas shumë lehtësisht e shndërron testosteronin (dhe androgjenet tjera) në hormone seksuale femërore.

Normalisht edhe tek vajzat (ashtu siç ndodh edhe tek djemtë), gjatë pubertetit ndodhë një rritje e hovshme e prodhimit të hormoneve seksuale (testosteronit dhe estrogjenit). Kjo rritje vazhdon edhe kur ajo vajzë do të jetë një grua.

 

Dr. Rreze Serhati Morina
Endokrinologe
tel. 049667722

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Marina Vjollca shfaqet tërheqëse në fotosesionin e ri, thekson gjoksin e formësuar

Prezantuesja shqiptare, Marina Vjollca, gjithmonë di si të tërheq vëmendjen e fansave të saj. Përmes tipareve të bukurisë dhe linjave...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -