E martë, 28 Qershor, 2022
No menu items!
spot_img

A është i shëndetshëm qumështi i bajames

Duhet lexuar

spot_img

Qumështi i bajames është bërë lloji më i popullarizuar i qumështit vegjetal.

Pothuajse 1.5 miliard dollarë janë shpenzuar për të në botë vetëm vitin e kaluar. Sidoqoftë, mund të pyesni se sa i shëndetshëm është në të vërtetë.

Prania e proteinave dhe karbohidrateve në qumështin e bajames së pa ëmbëlsuar është mjaft e ulët (në një filxhan), kështu që makroelementi kryesor që merrni është yndyra e shëndetshme. Sidoqoftë, mund të ndryshojë në varësi se sa bajame përmban një qumësht i veçantë.

Me fjalë të tjera, disa produkte qumështi përmbajnë më shumë bajame se të tjerët, i cili është një nga faktorët që ndikon në përfitimet e mundshme shëndetësore.

Varietetet më të thjeshta të pa ëmbëlsuara përmbajnë vetëm dy përbërës: ujë dhe bajame. Përmbajtja e vitaminave dhe mineraleve mund të ndryshojë ndjeshëm nëse shtohen më shumë përbërës, shkruan KP.

Disa prodhues e pasurojnë qumështin e bajames me kalcium për ta bërë më të mirë se qumështi i lopës. Mund të përmbajë edhe vitamina D dhe B12. Në disa raste, ata gjithashtu vendosin pluhur proteina të marra nga bizele të verdha. Mbetet për të diskutuar nëse produkte të tilla ende kualifikohen si qumësht bajame.

Sasia e sheqerit dhe aromave të tilla si çokollata dhe vanilja ndryshojnë për shkak të prodhuesve të ndryshëm. Një filxhan mund të ketë sa 12 gramë sheqer të shtuar, që është gjysma e dozës ditore të rekomanduar të sheqerit për gratë, sipas udhëzimeve të Shoqatës Amerikane të Zemrës.

Ndonjëherë xhelatina dhe vaji i lulediellit gjenden në qumështin e bajames. Konsumatorët në përgjithësi nuk mendojnë më tej për përbërësit. Për këtë arsye, leximi i të gjitha elementeve të shkruara në paketim është shumë i rëndësishëm.

Edhe opsionet që përmbajnë një koncentrat më të ulët bajamesh mund të ofrojnë disa përfitime, të tilla si ndihma për të zvogëluar përdorimin e qumështit të kafshëve.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo