E mërkurë, 20 Janar, 2021
No menu items!

Sondazhi i ri për zgjedhjet nga RTV Dukagjini: LVV prin me 54.1%

Në RTV Dukagjini është prezantuar sondazhi më i ri për zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit. Sipas sondazhit të Riinvest Analytics të kërkuar nga RTV Dukagjini...

Kandidati për deputet i PDK’së ftohet nga Gjykata Speciale

Kandidati i PDK-së për deputet, Nezir Çoçaj nga Hasi i Prizrenit, është ftuar nga Gjykata Speciale. Sipas një njoftimi në faqen zyrtare të OVL UÇK-së...

Shtrati i pacientëve përdoret si pengesë për punime infrastrukturore që po kryhen në QKUK.

Në ambientet e jashtme të QKUK-së janë duke u zhvilluar punime infrastrukturore. E për t’i paralajmëruar qytetarët për këto punime, dikush nga kjo qendër spitalore...

Kush i mbron më mirë të dhënat: Android apo iPhone?

Studiuesit nga Universiteti Johns Hopkins kanë bërë një hulumtim interesant mbi dobësitë në kriptim të përdorura nga telefonat me sisteme operative Android dhe iOS. Është...

Lajme

Albin Tahiri e kalon me sukses sfidën e pare për norme Olimpike

Albin Tahiri ka kaluar me sukses sfidën e pare për normë Olimpike në disiplinën e sllallomit të madh. Skitari ynë...

Lajmet e fundit

Kandidati për deputet i PDK’së ftohet nga Gjykata Speciale

Kandidati i PDK-së për deputet, Nezir Çoçaj nga Hasi i Prizrenit, është ftuar nga Gjykata Speciale. Sipas një njoftimi në faqen zyrtare të OVL UÇK-së...

Covid-19

Këto janë statistikat për ditën e sotme nga IKSHPK

Insituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike si çdo ditë tjetër edhe sot ka publikuar statistikat e të shëruarve, të infektuarve...

Studimi britanik: Ata që kanë kaluar Covidin, për të paktën 5 muaj të mbrojtur

Shumica e personave që kalojnë Covidin-19 janë të mbrojtur nga një riinfektim i mundshëm për të paktën 5 muaj....

Prokuroria e Mitrovicës nis mbledhjen e informatave për hyrjen e vaksinave anti-Covid në veri

Prokuroria e Mitrovicës ka nisur mbledhjen e informatave për mënyrën dhe sa doza të vaksinës kanë hyrë në veri...

Parashikimet rreth coronavirusit në 2021: Suksesi i vaksinës dhe një ‘virus i ri’ në Kinë

Coronavirusi ka kapur botën vitin e kaluar, duke infektuar dhjetëra miliona njerëz në të gjithë botën në pandeminë më...

Teknologji

Më të shikuaret

Refuzoi të bartë maskë gjatë udhëtimit me aeroplan, një grua nga Italia dënohet me gjashtë muaj burgim

Një grua nga Italia që jeton në Bullgari është dënuar me gjashtë muaj burgim, për shkak se kishte refuzuar që gjatë udhëtimit me aeroplan...

Turbullohet uji në Liqenin e Badocit, reduktime me ujë të pishem në Prishtinë, Fushë Kosovë e Obiliq

KRU “Prishtina” ka njoftuar se nga sonte do të reduktojnë prodhimin e ujit në fabrikën e Badocit, për shkak të nivelit të lartë të...

Kandidati për deputet i PDK’së ftohet nga Gjykata Speciale

Kandidati i PDK-së për deputet, Nezir Çoçaj nga Hasi i Prizrenit, është ftuar nga Gjykata Speciale. Sipas një njoftimi në faqen zyrtare të OVL UÇK-së...

Hyundai në bisedime me Apple për të prodhuar ‘Apple Car’

Apple thuhet se po negocion një marrëveshje që mund të rezultojë në një partneritet me prodhuesin e Koresë së Jugut, Hyundai, në një automjet...

Nuk ka ilaç për belbëzimin dhe askush nuk e di shkakun e vërtetë

Shkencëtarët thonë që në 50 deri 80 për qind të rasteve të belbëzimit pushojnë para moshës pesëvjeçare, mirëpo nuk ka ilaç – nëse vazhdohet...

Masat e reja antiCOVID që pritet të votohen nga Qeveria

Një propozim i ri për masat e reja antiCOVID është dhënë sot nga Ministria e Shëndetësisë, por të cilat pritet të votohen në mbledhjen...

Show Biz

Kylie Jenner bën veprimin e papritur në Instagram

Kylie Jenner ka hequr nga lista e personave që ndjek në Instagram një pjesë të madhe të miqve të saj. Kylie që është edhe një nga personazhet më të ndjekur në këtë rrjet sociale, tani ndjekë vetëm 33 persona. Tani...

Evakuohen 6 familje në Drenas, si pasojë e vërshimeve

Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, menjëherë pas formimit të Qendrës Operative Emergjente, ka dal në teren për të parë nga afër dëmet...

Nëse jeni përdorues i iPhone duhet të bëni këtë veprim çdo javë

Këtu kemi një këshillë të thjeshtë. Rindizni telefonin çdo javë ose siç njihet ndryshe “Restart.” Mbajmë mend një kohë kur të gjithë kishin nevojë për...

Huawei mund të merr dritën e gjelbër për operim në Gjermani, por qeveria e këtij vendi ka një kusht për kompaninë kineze

Qeveria gjermane të enjten edhe më shumë i është afruar lejimit të përdorimi të teknologjisë së Huawei sa i përket rrjetit 5G të telefonisë...

Ndeshje futbolli mes FC Gërrnaçat dhe FC Kosova, ky është rezultati

Në fshatin Greme të Ferizajt u mbajt një ndeshje miqësore futbolli në mes bashkatdhetarëve shqiptar që punojnë në perëndim dhe qytetarëve lokal nga Gremja. Ndeshja...

Sport

“Superteam” i ri në NBA, James Harden bashkohet me dy super-yjet

James Harden është basketbollisti më i ri i Brooklyn Nets. “Mjekrra” i bashkohet kështu Kevin Durantit dhe Kyrie Irvingut në skuadrën e Nets, transmeton InKosova. Për...

Nainggolan: Conte mi dha vetëm tetë minuta lojë dhe më fajësoi për gjithçka

Futbollisti belg, Radja Nainggolan, ka thënë se Antonio Conte ia kishte dhënë vetëm tetë minuta lojë te Interi dhe në fund e kishte bërë...

Kërcënimi i Joshuas para meçit me Fury: Do t’ia heq kokën në ring Tysonit

Anthony Joshua thotë se do të mposhtë bashkatdhetarin e vet, Tyson Fury, në meçin e vitit të ardhshëm, duke e kërcënuar atë se do...

Amir Rrahmani luan 90 minuta në Kupën e Italisë – paraqitet mirë me Napolin dhe kalon në çerekfinale

Napoli ka kaluar në çerekfinale të Kupës së Italisë, duke e mposhtur Empolin me rezultat 3-2. Në këtë ndeshje u paraqit për 90 minuta mbrojtësi...

Fiorentina ia shkakton humbjen e parë të sezonit Juventusit

Fiorentina është skuadra e parë që i ka shkaktuar Juventusit humbje në Serie A. Skuadra nga Firence ka shënuar fitore të pastër kundër kampionit...

Vedat Muriqi pritet të largohet nga Lazio vetëm pas gjashtë muajve qëndrim në kryeqytetin italian.

Sulmuesi kosovar u transferua me shumë bujë tek klubi italian, por pa arritur dot të ambientohet me lojën e Lazios. 26-vjeçari pësoi fillimisht një lëndim...
KOOL WORLDWIDE Porosit Online

Ekonomi

Ndërpritet furnizimi me ujë të pijshëm në Fushë Kosovë, Drenas, Obiliq dhe lagjen ‘Kalabria’ në Prishtinë

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” njofton se do të ndërpritet furnizimi me ujë të pijshëm për Fushë Kosovën, Drenasin, Obiliqin dhe lagjen ‘Kalabria’ në...

Diaspora po vjen, tri kompani shqiptare të bashkuara për të sjellur mërgatën në festat e fundvitit

As pandemia dhe karantina nuk e ndalë diasporën shqiptare që festat e fundvitit t’i presin në atdhe. Më rehat e të sigurt, diaspora ndihet kur...

Marrëveshja e Uashingtonit: Prodhimet e Kosovës në tregun e Serbisë

Marrëveshja për normalizim të marrëdhënieve ekonomike mes Kosovës dhe Serbisë, e nënshkruar më 4 shtator 2020 në Uashington, ka bërë që kompania “Agro Kosova...

KEDS po bën përpjekje maksimale për të rikthyer furnizimin me energji në Rugovë

KEDS ka angazhuar dhjetëra ekipe në Rugovë të Pejës për të sanuar prishjet që janë shkaktuar si pasojë e kushteve atmosferike ditëve të fundit...

Kulturë

Si të dalloni nëse tashmë keni kaluar coronavirusin

Mënyra më e qartë për të kuptuar nëse keni pasur coronavirus është të bëni një test të antitrupave, megjithatë, ato nuk janë plotësisht të...

Çaji i shëndetit, përbërësit e të cilit i kemi në çdo familje

Stina e dimrit është stina e ftohjeve më të shpeshta dhe e gripave të cilët na bëjnë të ndihemi jo rehat sidomos në këtë...

SHBA i dhuron 2 laparaskopë modern për QKUK

Ambasada amerikane në Prishtinë, përmes Komandës Evropiane të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në kuadër të Programit për Asistencë Humanitare, ia ka dhuruar 2...

Vazhdon të rritet numri i të shëruarve nga COVID-19

Në vendin tonë po vazhdon të rritet numri i të shëruarve të cilët kanë dalë pozitiv me COVID-19. Këtë lajm e kanë bërë të ditur...

Shëndetësi

Ky është pozicioni në të cilin do të flini më së miri gjumë

Therjet e përditshme dhe dhembjet mund të jenë të lidhura me mënyrën se si flini gjumë Ai pozicion tregon se gjumi në të njëjtën anë...

Armend Zemaj: Ishte shumë e vështirë të gjenden shtete që do të mund të hapnin dyert për dy pacientët tanë

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka njoftuar se dy të lënduarit nga aksidenti në Ferizaj u dërguan sot për trajtim mjekësor të mëtejmë ne...

Shpejtësia e ngjitjes së 4 kateve përcakton gjendjen e zemrës suaj, testi i aprovuar edhe nga shkencëtarët

Sipas disa studiuesve nga Spanja, për të parë nëse keni një zemër të shëndetshme, ju duhen vetëm disa shkallë. Në bazë të studimit të fundit,...

Studimi i fundit: Bakteret e zorrëve mund të rrisin rrezikun e kancerit të gjirit

Kanceri i gjirit është një shqetësim i madh shëndetësor në të gjithë globin. Raportet sugjerojnë se është shkaku kryesor i vdekshmërisë tek gratë. Është...

Stili

Ja se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse konsumoni vaj ulliri me stomak bosh

Vaji i ullirit përdoret për gjellëra e sallata të ndryshme, por duke e ditur se ai përmban fenole, sterile dhe acide yndyrore si acidi linolenik...

Substancat e dëmshme që gjenden në produktet e bukurisë dhe higjienës

Produktet kozmetike, shampot, locionet dhe produktet e tjera që aplikoni në lëkurën tuaj mund të jenë po aq të dobishme ose të dëmshme sa...

Receta e dielle-s, Qysh me përgatitë ëmbëlsirë me qumësht?

A keni përgatitur ndonjëherë ëmbëlsirë me qumësht? Ose thënë ndryshe, a keni menduar ndonjëherë se përbërësi kryesor i një ëmbëlësire mund të jetë qumshti? Më poshtë...

Tri ushtrime të thjeshta që luftojnë tensionin e lartë të gjakut

“Stresi aktivizon hormonet që rrisin presionin e gjakut”, tha Sandra Tsai, kardiologe në Universitetin e Stanford School of Medicine. “Stresi kronik mund ta ndalojnë...

Auto

Hyundai në bisedime me Apple për të prodhuar ‘Apple Car’

Apple thuhet se po negocion një marrëveshje që mund të rezultojë në një partneritet me prodhuesin e Koresë së Jugut, Hyundai, në një automjet...

‘Shoferi’ më në fund kalon testin e njohurive rreth vozitjes, pasi dështoi 157 herë

Një ‘shofer’ tanimë mund të shpresojë të vozisë, pasi më në fund ka kaluar testin e tij të njohurive rreth vozitjes. Megjithatë, sipas mediave të...

Si do të jetë modeli i ridizenjuar i Volkswagen Polo?

Gjenerata aktuale, e gjashtë e Volkswagen Polo u prezantua në vitin 2017, që do të thotë se momenti kur ky model do të “rifreskohet”...

Cilat makina u shitën më së shumti në Gjermani në vitin 2020?

Nuk është sekret që shoferët gjermanë preferojnë automjetet e tyre. Siç pritej, gjatë 11 muajve të vitit 2020, gjermanët më së shumti blinin makina nga...