E premte, 15 Janar, 2021
No menu items!

30 punëtorë shëndetësorë humbën jetën nga Covid-19 në Kosovë, mbi tre mijë u infektuan

Duhet lexuar

Rimëkëmbja ekonomike – ndahen 3 milionë euro për sektorin e gastronomisë, rriten pensionet për tre muaj

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se në mbledhjen e Qeverisë është marrë vendim se si...

Zgjatet orari i lëvizjes për qytetarët, për gastronominë dhe qendrat tregtare

Qeveria e Kosovës ka miratuar propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë për lehtësimin e masave antiCovid. Në vendimin e marrë nga...

Kamionët nga Kosova nuk po lejohen të futen në Serbi, transportuesit po pësojnë humbje të mëdha

Serbia nuk po lejon kompanitë transportuese nga Kosova që të hynë në territorin e saj me tabelat me regjistrimin...

Janë çdo ditë në vijën e parë të frontit duke e luftuar koronavirusin. Që nga fillimi i pandemisë e deri më tani  30 punonjës shëndetësorë të vdekur nga COVID-19 , prej tyre 18 mjekë, ndërsa mbi tre mijë punonjës shëndetësorë të infektuar. Përfaqësues të profesionistëve shëndetësorë vlerësojnë se ndër shkaqet e infektimit dhe vdekjeve të tyre janë masat mbrojtëse jo adekuate dhe orari i stërzgjatur i punës.

Vdekja e specialistit të epidemiologjisë Muhamet Avdyli nga Peja çoi në 18 numrin e viktimave me koronavirus nga radhët e mjekëve pa përfshirë këtu profilet e tjera të personalet shëndetësorë.

Që nga fillimi i pandemisë e deri më tani me koronavirus u infektuan mijëra punëtorë shëndetësorë.

Por pse ndodhi ky numër i vdekjeve si dhe infektimi kaq i gjerë i personelit me Covid-19.

“Janë kombinim i shumë faktorëve, ndër ta është mbingarkesa, lodhja për shkak të punëve me orare të gjata dhe në shumë raste, sidomos në fillim të pandemisë, ka qenë mos pasja e masave adekuate mbrojtëse të personelit”, tha Pleurat Sejdiu, kryetar i Odës së Mjekëve.

“Stërlodhja, stërzgjatja por edhe kushtet në fillim kanë qenë të vështira, mos njohja e virusit e kanë pru një situatë të tillë”, theksoi për RTV21, Blerim Syla, kryetar i Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë.

Në këtë kohë kur numri i infektimeve të personelit mjekësorë dhe punonjësve të tjerë shëndetësorë është mjaft i lartë, shpresë për ta është vaksina kundër Covid-19 e paralajmëruar si ndihmë nga Shqipëria.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

- Advertisement -

Lajmet e fundit

Rimëkëmbja ekonomike – ndahen 3 milionë euro për sektorin e gastronomisë, rriten pensionet për tre muaj

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se në mbledhjen e Qeverisë është marrë vendim se si...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -
Enable referrer and click cookie to search for pro webber