E mërkurë, 21 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

10 filmat më të mirë të vitit 2021

Duhet lexuar

spot_img

Sezoni i verës është në horizont, por bota e filmit mbetet në fluks, shumё filma jo vetëm që kanё shtyrë prapa datat e tyre të shfaqjes, por, në rastin e Disney’s Cruella dhe Marvel’s Black Widow, kanë vendosur që të debutojnë njëkohësisht në kinema dhe në shtëpi. Megjithatë ky vit tashmë ka siguruar mjaft filma të mrekullueshёm.

Kur do të kthehemi ndonjëherë në një ndjenjë të vërtetë të normalitetit kinematografik mbetet të shihet – dhe ka të ngjarë të varet tani edhe nga vazhdimi i vaksinimit.

Shumë filma janë tashmë të disponueshëm, udhëhequr nga një koleksion i dramave të huaja, thriller rrënqethës dhe dokumentarë krijues që janë gjithnjё e mё tёrheqёs.

Deri më tani, këta janë filmat më të mirë të vitit 2021:https://www.esquire.com/entertainment/movies/g34589333/best-movies-of-2021/

The Vigil – nё tё cilin film gjërat shkojnë tmerrësisht keq në Vigjiljen për Yakov ku luan Dave Davis, një djalë i ri i cili — duke lënë komunitetin e tij ultra-ortodoks hebre për një jetë laike në Bruklin – pranon një vigjilencë pune për një të mbijetuar të Holokaustit së fundmi të ndjerë.

Supernova – qё kupton tragjedinë dhe triumfin e dashurisë, dhe mënyrën në të cilën jeta jonë, në rastin më të mirë, shkëlqen shumë përpara se të digjet, luajtur nga Colin Firth dhe Stanley Tucci.

This is Not a Burial, It’s a Resurrection – Fytyrat nuk vijnë më të trishtueshme sesa ajo e Mantoa (Mary Twala Mhlongo), një grua 80-vjeçare jeta e vetmuar e së cilës në një fshat rural afrikane është bërë më e vetmuar akoma nga vdekja e papritur e djalit të saj minator.

The Dig – Arkeologjia është mjeti me të cilin e kaluara ringjallet në The Dig, një dramë e bazuar në ngjarje reale rreth gërmimit të famshëm të Sutton Hoo të vitit 1939, i cili zbuloi gjetje të panumërta anglo-saksone të shekullit të 6-të të përfshira në një anije të paprekur.

Quo Vadis, Aida? – i cili është një makth historik i një agonie të pandërprerë, duke paraqitur përpjekjet e përkthyeses së OKB-sё Aida (Jasna Đuričić) për të shpëtuar burrin dhe dy djemtë e saj në një kamp në Srebrenicё (në Bosnjën Lindore) ku civilët e pafajshëm janë strehuar nga ushtria vrastare serbe e Bosnjës. Duhet theksuar se kёtu luan edhe aktori kosovar Alban Ukaj.

The Father – ku protagonist ёshtё Anthony Hopkins, Ndër numrin në rritje të filmave që shqyrtojnë çmendurinë emocionale të mund të marrë mbi familjet, Ati shquhet për zgjuarsinë e tij. Përshtatur nga një lojë e regjisorit Florian Zeller, filmi gjen mënyra të mençura, lëvizëse për të dramatizuar temën e tij, duke sjellë shikuesin në mendjen e një njeriu që humbet ngadalë kontrollin e kujtimeve të tij.

Land – Edee (Robin Wright), ёshtё një grua që i përgjigjet një tragjedie të paspecifikuar duke lëvizur në një kabinë të largët Wyoming në Land.

Night of the Kings – Përralla për krimin, luftën, fuqinë dhe mbijetesën shtrihen mbi njёra-tjetrёn në Natën e Mbretërve, drama e Philippe Lacôte për një burg të Bregut të Fildishtë i drejtuar nga një mbret i burgosur i quajtur Blackbeard (Steve Tientcheu).

A Glitch in the Matrix – Po sikur realiteti të mos ishte realisht i vërtetë? Kjo është pyetja e hedhur nga një Glitch in the Matrix, dokumentari i fundit i Rodney Ascher për të përshkuar terrenin joreal në kërkim të përgjigjeve në lidhje me ekzistencën njerëzore, fushat alternative dhe lidhjet tona të ndërgjegjshme dhe të pavetëdijshme me ëndrrat tona celuloide.

Identifying Features – një dramë mjeshtërore meksikane e pikëllimit, fajit dhe zhvendosjes. E konsumuar nga gjetja e djalit të saj, i cili është zhdukur ndërsa po përpiqej të kalonte kufirin meksikan-amerikan, nëna beqare Magdalena (Mercedes Hernández) fillon një udhëtim hetimor tё gjatё.SourceEsquire
spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Scottie Pippen, vajton vdekjen e djalit të tij të parё Antron me mesazhe emocionale: ‘Jam zemёrthyer’.

Scottie Pippen, basketbollisti i njohur i ekipit nё NBA, Chicago Bulls vajton vdekjen e djalit të tij të parё...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img